Fotografia przedstawia scenę, salonik. Kobieta z mężczyzną siedzą na kanapie, naprzeciw inna para przy krześle, do pomieszczenia wszedł trzeci mężczyzna. Stroje XIX-wieczne.

27 marca – Międzynarodowy Dzień Teatru

27 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru, święto aktorów i publiczności uchwalone w 1961 roku. Zgodnie z tradycją rozpoczętą przez Jeana Cocteau, reprezentant społeczności teatralnej przygotowuje w tym dniu specjalne orędzie.

Z książki pt. „Fabryka Lokomotyw im. F. Dzierżyńskiego w Chrzanowie” pochodzi następujący ustęp (s. 81):

„W roku 1930 została zorganizowana sekcja dramatyczna. Jak zwykle, potrzeba była rodzicielką pomysłów. Zespół, który miał zabezpieczyć programy artystyczno-rozrywkowe na różnego rodzaju uroczystości, prowadzony przez Dyonizego Nowaka – kierownika i reżysera, bardzo szybko stał się jednostką samodzielną o nazwie »sekcja dramatyczna«. Do najpoważniejszych przedstawień granych przez sekcję należy zaliczyć sztukę »Przysięga Kościuszki«, w której brało udział około 80 osób. Przedstawienie to odbyło się z okazji wykonania przez Fabrykę 500-nego parowozu.”

A oto okolicznościowy fragment pochodzący z publikacji zbiorowej „Fablok w Chrzanowie. Monografia” pod redakcją Bogusława Krasnowolskiego (s. 213):

Fotografia przedstawia scenę, pod żyrandolem. Zdjęcie grupowe w kostiumach z początku XX wieku. Przed grupą aktorów klęczą dwie osoby.
Teatr w Chrzanowie. Z kolekcji Anny Hebdy.

„(…) W ramach sekcji dramatycznej funkcjonował także teatr amatorski zorganizowany w 1951 r., był kontynuatorem utworzonego w 1947 r. Teatru Ludowego miasta Chrzanowa. Zespół ten przeniósł się do świetlicy fablokowskiej i zapoczątkował działalność nowego teatru. Wystawiono m.in. »Mały domek« Rittnera, »Damy i Huzary« Fredry, »Pigmaliona« Shawa, »Ożenek« Gogola, »Niemcy« Kruczkowskiego, »Grzech« Żeromskiego i wiele innych. Zespół występował również poza Chrzanowem, w Jaworznie, Trzebini, Oświęcimiu, Szczawnicy, Krynicy, Tarnowie i Krakowie. W 1967 r. krakowski teatr Rozmaitości wystawił w Domu Kultury Fabloku »12 krzeseł« Ilfa i Pietrowa. W 1968 r. w Chrzanowie w Domu Kultury Fablok wystąpiła Mieczysława Ćwiklińska w sztuce »Drzewa umierają stojąc«.”

W Cyfrowym Archiwum Ziemi Chrzanowskiej znajdują się zdjęcia ze zbiorów Anny Hebdy, prawdopodobnie dokumentują poczynania tego fablokowskiego teatru. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem wyglądu strojów i scenografii. Czy potrafią Państwo rozpoznać, z jakich przedstawień pochodzą poszczególne fotografie? A może zachowały się inne zdjęcia z chrzanowskich spektakli?

1 adnotacja do “27 marca – Międzynarodowy Dzień Teatru”

  1. Piotr Olszowski

    Na ostatnim zdjęciu, stojący w kamizelce to bodaj Piotr Oczkowski ksywa Gemaine.

Wiesz więcej? Pozostaw adnotację

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Copy link
Powered by Social Snap