Fotografia przedstawia budynek biblioteki w Chrzanowie. Zdjęcie wykonano w 2020 roku zimową porą.

Siedziby Biblioteki w Chrzanowie

Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie świętuje w tym roku swoje 75-lecie. Przez ten czas działała ona pod różnymi szyldami (Powiatowej Biblioteki Publicznej, Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej), przenosiła swoje zbiory do kolejnych budynków na mapie miasta. Wraz z książkami, pracownikami i historią wędrował dobry duch czytelnictwa, kultury i edukacji, który jest z nami do dzisiaj. Zapraszamy do krótkiej podróży w czasie z galerią archiwalnych zdjęć.

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Chrzanowie powstała w marcu 1946 roku na Alei Lenina 24 w ówczesnym Domu Kultury. Obecnie jest tam kawiarnia Zapach Kawy. Na tej samej ulicy pod numerem 40 działała od 1956 roku biblioteka dziecięca, na której potrzeby przejęto lokal po Cepelii. W tym samym miejscu w 2011 otwarto Punkt Informacji Turystycznej. W 1967 roku działy Biblioteki Głównej przeniesiono do pomieszczeń przy ul. Broniewskiego 4, zaraz obok Ośrodka Kultury i Sportu. Wypożyczalnia Główna i Dział Administracji zameldowały się pod adresem Aleja Henryka 2/4 w 1989 roku (budynek po komisariacie policji). W 1991 roku MBP dostała do adaptacji na główną siedzibę budynek przy ul. Oświęcimskiej 3 (teraz Centrum Medyczne IGAMED). Po roku pod nowym adresem czytelnicy mogli korzystać z Wypożyczalni dla Dorosłych, Czytelni Książek i Czasopism, Działu Muzycznego. W 2003 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie otrzymała do użytku dodatkowe pomieszczenia przy Alei Henryka 30 – w budynku Urzędu Stanu Cywilnego. Ulokowano w nich Czytelnię Naukową, Czytelnię Czasopism, Dział Informacyjno-Bibliograficzny i Dział Instrukcyjno-Metodyczny. Na przestrzeni lat 2009-2010 trwała przebudowa budynku byłej restauracji „Tęczowa” na ul. Broniewskiego 10C. 14 grudnia 2010 roku nastąpiło uroczyste otwarcie obecnej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie, gdzie znajdują się: Wypożyczalnia, Oddział dla Dzieci, Dział Czytelń i Multimediów, Dział Informacji Regionalnej, Dział Promocji Biblioteki i Upowszechniania Czytelnictwa, Dział Gromadzenia i Opracowywania Zbiorów. Ze stale rosnącą ofertą usług można zapoznać się na stronie Biblioteki (www.mbp.chrzanow.pl).

Fotografia przedstawia odświętnie ubraną grupę dziewczynek. Nad nimi portret Lenina.
Filia dla dzieci na Alei Lenina/Henryka 40, 1973. Wnętrze. Kronika MBP.

Warto wspomnieć także o oddziałach bibliotecznych na terenie Chrzanowa i okolicznych sołectw:
– Filia w Płazie działa od 1955 roku, pierwszą siedzibę miała w budynku gminnym, aktualnie znajduje się w dawnym budynku ośrodka zdrowia na ul. Pocztowej.
– Filia os. Kąty powstała w 1956 roku jako punkt biblioteczny. Mieściła się w Hotelu Robotniczym „Trzebionka” i lokalu podnajętym od Uniwersytetu Robotniczego. Dzisiaj działa w salce przy parafii Miłosierdzia Bożego na ul. Śląskiej 68B.
– Filia w Balinie istnieje od 1956 roku. Była przenoszona między domami prywatnymi i budynkiem szkolnym. Od 1995 roku przyjmuje w domu gromadzkim na ul. Jaworznickiej 45.
– Filia w Luszowicach pracuje od 1978 roku. Rozpoczęła działalność w budynku prywatnym, by następnie przenieść się na ul. Przybyszewskiego 6 (do budynku Szkoły Podstawowej im. Króla Władysława Jagiełły w Luszowicach).
– Filia w Pogorzycach powstała w 1980 roku w budynku gromadzkim. Przejściowo zamknięta w 1997 została uruchomiona trzy lata później na ul. Szymanowskiego 21 (w budynku Szkoły Podstawowej im. Św. Franciszka z Asyżu w Pogorzycach). 

Obecnie następuje kolejna zmiana jej lokalizacji. Po Świętach Wielkanocnych otwarty zostanie nowy budynek wielofunkcyjny w Pogorzycach, w którym będą pracować m.in. bibliotekarze.
– Punkt Biblioteczny w Kościelcu otwarto w 1980 roku w budynku prywatnym na ul. Kasztanowej. Teraz działa na ul. Dworskiej 5 (w budynku Szkoły Podstawowej nr 6 w Kościelcu).
– Filia na os. Południe na ul. Pęckowskiego 3 powstała w 1990 roku z połączenia dwóch mniejszych filii.

Pamiętajmy również o zlikwidowanych oddziałach, jak chociażby filia w dzielnicy Borowiec (1978-1990), punkt biblioteczny w klubie „Szkrab” (1981-1982), filia na os. Północ przy ul. Mieszka I 9 (1985-2010), filia na os. Krakowskim w budynku Spółdzielni Mieszkaniowej na ul. Wyszyńskiego 17 (1986-2010).

Fotografie zaprezentowane w galerii pochodzą z kronik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie oraz z kolekcji Józefa Adamczyka.

Będziemy wdzięczni za wszystkie materiały archiwalne związane z istnieniem MBP w Chrzanowie. Mogą to być zdjęcia, karty biblioteczne, artykuły z czasopism, wspomnienia czytelników i inne pamiątki. Wszystko po zeskanowaniu zostanie zwrócone właścicielowi w nienaruszonym stanie. W sprawie digitalizacji prosimy o kontakt z Działem Informacji Regionalnej (regionalia@mbp.chrzanow.pl, tel. 32 763 27 48).

Zachęcamy do sięgnięcia po publikacje na temat naszej Biblioteki:

Grafika związana z jubileuszem 75 lat biblioteki

Wiesz więcej? Pozostaw adnotację

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Copy link
Powered by Social Snap