Pochód ludzi, na czele orkiestra w mundurach. Z tyłu widoczna synagoga.

17 stycznia – Dzień Dialogu z Judaizmem

17 stycznia obchodzimy Dzień Dialogu z Judaizmem / Dzień Judaizmu. To święto, ustanowione w 1997 roku przez Episkopat Polski, obchodzone jest w kręgu Kościoła Katolickiego z udziałem gmin żydowskich. Pierwsze uroczystości odbyły się w 1998 roku w Warszawie. Dzień ten ma na celu odbudowanie więzi między religiami. Każdego roku obchody odbywają się w innym mieście i pod innym hasłem.

Korzystając z okazji chcemy przypomnieć Państwu budynek, którego obecnie brakuje w panoramie Chrzanowa – Wielką Synagogę stojącą przy placu Estery, tuż obok dzisiejszego MOKSiRu.  Zebrane przez nas zdjęcia dają wyobrażenie o wyglądzie budynku z trzech stron.

Cztery zdjęcia ze zbiorów fablokowskich pokazują synagogę w tle przy okazji dokumentowania okolicznościowych wydarzeń w różnych okresach czasu. Na dwóch fotografiach pokazujących obchody Dni Oświaty, Książki i Prasy 20 maja 1973 uwagę zwraca uszkodzony dach. Niestety, pomimo starań o zachowanie obiektu, decyzją władz został on wyburzony w tym samym roku.

Wokół placu zebrana jest grupa ludzi: orkiestra zakładowa, osoby w kostiumach. Dwoje harcerzy idzie w kierunku pomnika z kwiatami. W tle widoczny jest budynek synagogi.
Plac 1000-lecia w Chrzanowie, 20 maja 1973. Dni Oświaty, Książki i Prasy. W tle widoczny jest budynek synagogi.
Tłum ludzi przed Domem Kultury. Z prawej widoczna ściana boczna synagogi.
Dom Kultury, obok synagoga. Data i autor nieznane. Kolekcja Fabloku.
Dom Kultury, obok synagoga. Data i autor nieznane. Kolekcja Fabloku.
Synagoga, widok na ścianę tylną. Zbiory Witolda Liszki.

Jeśli posiadają Państwo inne ujęcia Wielkiej Synagogi lub są w posiadaniu pamiątek związanych z chrzanowskimi Żydami, prosimy o kontakt.

Opis zdjęcia w nagłówku: Orkiestra na czele pochodu zmierzającego na plac 1000-lecia w Chrzanowie, 20 maja 1973. Dni Oświaty, Książki i Prasy.

“Fotografie archiwalne dotyczące Pierwszej Fabryki Lokomotyw w Polsce Fablok w Chrzanowie ze zbiorów Muzeum w Chrzanowie zdigitalizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Chrzanowie w ramach współpracy przy Cyfrowym Archiwum Ziemi Chrzanowskiej”.

2 adnotacje do “17 stycznia – Dzień Dialogu z Judaizmem”

  1. Informacje od Czytelników:
    1. Orkiestrę Fabloku prowadzi dyrygent Emil Skowron. Mieszkał on na Beresce naprzeciw sklepu spożywczego (obecnie ul. gen. Prądzyńskiego).
    2. Na prawo od synagogi znajdował się bar “Krokodyl” znany jako “Bacik”.

  2. Na prawo od synagogi znajdował się bar “Krokodyl” znany jako “Bacik”. To miano jest związane z zawodem stałych bywalców przybytku. Furmani zostawiali konie z wozami na placu Estery, do baru na ul. Krakowskiej wchodzili tylnym wejściem. Baty odkładali w wyznaczonym miejscu.

Wiesz więcej? Pozostaw adnotację

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Copy link
Powered by Social Snap