To święto obchodzone od 1966 roku z inicjatywy Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE). Z tej okazji organizowanych jest wiele imprez tematycznych. A szachy znamy w Chrzanowie nie od dzisiaj. W ramach T.S.O Fablok w 1931 roku powstała sekcja szachowa, której członkowie brali udział w turniejach i innego rodzaju rozgrywkach. Po wojnie ta „świetlicowa” sekcja wznowiła działalność. Informacje o poczynaniach fablokowskich szachistów zamieszczane były na łamach gazety zakładowej pt. „Przegląd Wiadomości”. Ponadto w 1998 roku powstało stowarzyszenie sportowe Chrzanowski Klub Piłkarski Fablok-Chrzanów – powołało one sekcje piłki nożnej oraz sekcję szachową – w barwach niebiesko-żółtych. Te tematy wymagają rozwinięcia, jeśli wiesz więcej – zostaw wiadomość w adnotacjach pod artykułem.
Na podstawie: Fabryka Lokomotyw im. F. Dzierżyńskiego w Chrzanowie, s. 81.
Fablok w Chrzanowie. Monografia. Praca zbiorowa pod redakcją Bogusława Krasnowolskiego, s.220.
Warto przypomnieć, że w roku 1930 polska reprezentacja zdobyła złoty medal na III olimpiadzie szachowej w Hamburgu, a potem – z jednym wyjątkiem – zdobywała miejsce na podium aż do wybuchu II wojny światowej. To niewątpliwie mogło przyczynić się do wzrostu zainteresowania królewską grą, zwłaszcza w latach 30. XX wieku.
O nieprzerwanej popularności szachów na ziemi chrzanowskiej świadczą nadal prężnie działające kluby. Mamy nadzieję, że zdjęcia z CAZCh sprawią wiele radości wszystkim naszym graczom i kibicom. Niech Caissa zawsze Wam sprzyja!
Jeśli są Państwo w posiadaniu innych archiwalnych materiałów związanych z szachami lub szeroko pojętym sportem uprawianym w naszej okolicy – prosimy o kontakt z Działem Informacji Regionalnej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie.
Zdjęcia pochodzą ze zbiorów: Muzeum w Chrzanowie, Bożeny Gajec, Ludowego Klubu Sportowego „Polonia” Luszowice, Janiny Podgórskiej, Anny Hebdy, Jana Salascha.
Fotografie archiwalne dotyczące Pierwszej Fabryki Lokomotyw w Polsce Fablok w Chrzanowie ze zbiorów Muzeum w Chrzanowie zdigitalizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Chrzanowie w ramach współpracy przy Cyfrowym Archiwum Ziemi Chrzanowskiej.
Zdjęcie główne: Tadeusz Ładocha (w jasnej koszuli) z kolegą Janem Bobą podczas gry w szachy. Piła Kościelecka, ogród prywatny przy ulicy Granicznej, lata 60. XX wieku. Kolekcja Bożeny Gajec.