Fotografia przedstawia dwóch mężczyzn w sadzie siedzących na ławce. Pochylają się nad szachownicą postawioną na drewnianym stole.

20 lipca – Międzynarodowy Dzień Szachów

To święto obchodzone od 1966 roku z inicjatywy Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE). Z tej okazji organizowanych jest wiele imprez tematycznych. A szachy znamy w Chrzanowie nie od dzisiaj. W ramach T.S.O Fablok w 1931 roku powstała sekcja szachowa, której członkowie brali udział w turniejach i innego rodzaju rozgrywkach. Po wojnie ta “świetlicowa” sekcja wznowiła działalność. Informacje o poczynaniach fablokowskich szachistów zamieszczane były na łamach gazety zakładowej pt. “Przegląd Wiadomości”. Ponadto w 1998 roku powstało stowarzyszenie sportowe Chrzanowski Klub Piłkarski Fablok-Chrzanów – powołało one sekcje piłki nożnej oraz sekcję szachową – w barwach niebiesko-żółtych. Te tematy wymagają rozwinięcia, jeśli wiesz więcej – zostaw wiadomość w adnotacjach pod artykułem.

Na podstawie: Fabryka Lokomotyw im. F. Dzierżyńskiego w Chrzanowie, s. 81.

Fablok w Chrzanowie. Monografia. Praca zbiorowa pod redakcją Bogusława Krasnowolskiego, s.220.

Fotografia przedstawia graczy przy szachownicach rozmieszczonych na podwójnie zestawionych stolikach wzdłuż okien.
Zawodnicy biorący udział w Mistrzostwach Powiatowego Zrzeszenia LZS 1965 roku podczas rozgrywek szachowych. Kolekcja LKS „Polonia” Luszowice.

Warto przypomnieć, że w roku 1930 polska reprezentacja zdobyła złoty medal na III olimpiadzie szachowej w Hamburgu, a potem – z jednym wyjątkiem – zdobywała miejsce na podium aż do wybuchu II wojny światowej. To niewątpliwie mogło przyczynić się do wzrostu zainteresowania królewską grą, zwłaszcza w latach 30. XX wieku.

O nieprzerwanej popularności szachów na ziemi chrzanowskiej świadczą nadal prężnie działające kluby. Mamy nadzieję, że zdjęcia z CAZCh sprawią wiele radości wszystkim naszym graczom i kibicom. Niech Caissa zawsze Wam sprzyja!

Jeśli są Państwo w posiadaniu innych archiwalnych materiałów związanych z szachami lub szeroko pojętym sportem uprawianym w naszej okolicy – prosimy o kontakt z Działem Informacji Regionalnej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie.

Zdjęcia pochodzą ze zbiorów: Muzeum w Chrzanowie, Bożeny Gajec, Ludowego Klubu Sportowego „Polonia” Luszowice, Janiny Podgórskiej, Anny Hebdy, Jana Salascha.

Turniej szachowy, lata 80. XX w. Kolekcja Fabloku.
Fotografia przedstawia skan artykułu archiwalnego dot. rozgrywek szachowych.
"W sekcji szachowej TS Fablok", "Przegląd Wiadomości" 1981, nr 12, s. 3.
"Szachiści zakończyli rozgrywki o mistrzostwo klasy A", "Przegląd Wiadomości" 1967, nr 4, s. 4.
"Raport znad szachownicy", "Przegląd Wiadomości" 1980, nr 2, s. 5.
Fotografia przedstawia skan artykułu archiwalnego dot. rozgrywek szachowych.
"Aktualności szachowe" , "Przegląd Wiadomości" 1981, nr 1, s. 4.

Fotografie archiwalne dotyczące Pierwszej Fabryki Lokomotyw w Polsce Fablok w Chrzanowie ze zbiorów Muzeum w Chrzanowie zdigitalizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Chrzanowie w ramach współpracy przy Cyfrowym Archiwum Ziemi Chrzanowskiej.

Zdjęcie główne: Tadeusz Ładocha (w jasnej koszuli) z kolegą Janem Bobą podczas gry w szachy. Piła Kościelecka, ogród prywatny przy ulicy Granicznej, lata 60. XX wieku. Kolekcja Bożeny Gajec.

Wiesz więcej? Pozostaw adnotację

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Copy link
Powered by Social Snap