Fotografia przedstawia ludzi siedzących przy stolikach. Na ścianie napis "22 lipca, 1944 1973 PKWN". Po lewej widoczny plakat "Zlot Młodych Przodowników Pracy i Nauki".

22 lipca – święto, które już nigdy więcej się nie odbędzie

22 lipca przypadało główne święto państwowe w okresie PRL-u (1945-1989) nazywane „Świętem Odrodzenia Polski”. Po raz pierwszy obchody ustanowiono i zorganizowano w rocznicę ogłoszenia Manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (1944), tymczasowego organu władzy na ziemiach polskich wyzwolonych spod okupacji niemieckiej – powołanego przez Józefa Stalina. Dokument ten m.in. samozwańczo ustanawiał Krajową Radę Narodową jedynym legalnym źródłem władzy w Polsce i tym samym delegalizował Rząd Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie. W konsekwencji doszło do umocowania w Polsce władz komunistycznych i podporządkowaniu państwa polityce ZSRR. Obchody 22 lipca zniesiono ostatecznie w 1989 roku wraz ze zmianą ustroju, a wszystkie ulice i obiekty upamiętniające tą datę zostały poddane zmianie jako symbolizujące komunizm.

To święto ideologiczno-propagandowe miało obrazować przymierze władzy z ludem i wychwalać zasługi nowego porządku. Ze względu na okres wakacyjny i dzień wolny od pracy starano się odgórnie planować w tym terminie duże masowe wydarzenia mogące zapewnić odpowiednią frekwencję, tj. zawody sportowe, oddawanie ważnych inwestycji (np. otwarcie stacji kolejowej Chrzanów Śródmieście – 22.07.1973) lub ogłaszanie istotnych ustaw (Konstytucja PRL 1952). Często obecność na obchodach wynikała z przynależności do struktur i organizacji – w dużej mierze przymusowej. Tak było też na ziemi chrzanowskiej, co przekrojowo pokazujemy w galerii.

Fotografie archiwalne dotyczące Pierwszej Fabryki Lokomotyw w Polsce Fablok w Chrzanowie ze zbiorów Muzeum w Chrzanowie zdigitalizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Chrzanowie w ramach współpracy przy Cyfrowym Archiwum Ziemi Chrzanowskiej.

Jeśli posiadasz zdjęcia, dokumenty lub przedmioty związane z historią ziemi chrzanowskiej do 1989 roku – skontaktuj się z Miejską Biblioteką Publiczną w Chrzanowie i współtwórz Cyfrowe Archiwum Ziemi Chrzanowskiej.

Wiesz więcej? Pozostaw adnotację

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Copy link
Powered by Social Snap