Fotografia przedstawia na pierwszym trzy osoby siedzące na łące. W tle widoczna rozgrywka meczu piłki nożnej oraz zabudowania kopalni.

Tutaj znajdziesz historię cz. 1. Kopalnia Matylda

W ramach Tygodnia Bibliotek (8-15 maja), który w tym roku przebiega pod hasłem „Znajdziesz mnie w bibliotece”, prezentujemy cykl “Tutaj znajdziesz historię” poświęcony miejscom i obiektom nieistniejącym, zmienionym, zapomnianym, o których informacje zachowały się Bibliotece, archiwach oraz ludzkiej pamięci. Zachęcamy do dzielenia się w komentarzach wspomnieniami.

Zdjęcie główne: Boisko na Kątach. Kolekcja Renaty Piwko.

Fotografia przedstawia troje dzieci i kozę na łące, w tle widoczne zabudowania kopalni.
Dzieci na os. Kąty w Chrzanowie. Łąka przy ul. Leśnej, w tle kominy kopalni Matylda, 1950 r. Zdjęcie wykonał Kazimierz Sawicz. Kolekcja Renaty Piwko.
Kobieta na tle kopalni Matylda w Chrzanowie. Zdjęcie wykonał Kazimierz Sawicz. Kolekcja Renaty Piwko.

Na początek:


Kopalnia Matylda na Katach, pierwszy w okręgu chrzanowskim podziemny zakład górniczy w całości odwadniany mechanicznie, powstała w 1850 roku jako rodzinne przedsiębiorstwo von Tiele-Winklerów ze Śląska. Później stanowiła własność koncernu Gische i amerykańskiej spółki Harriman. Wielokrotnie zatapiana (1866 – w wyniku prób pogłębiania szybu Clara, 1918 – z przyczyn gospodarczo-politycznych, 1930 – ze względu na niską rentowność), wznowiła wydobycie w latach 1957-1972. Ostateczną likwidację uzasadniono m.in. niemożnością wprowadzenia mechanizacji załadunku oraz brakiem perspektyw przyrostu zasobów. Po demontażu urządzeń układ odwadniający został przekształcony w ujęcie wody dla RPWiK w Chrzanowie w 1986 roku.

Na podstawie: Zakłady Górnicze „Trzebionka” S.A. 1950-2000 / Marek Szuwarzyński.

Rodzina Oleksiewiczów: Stefan, Maria i córka Ania oraz Stefania Sawicz z wnuczką na rękach. W tle kominy kopalni Matylda. Zdjęcie wykonał Kazimierz Sawicz. Kolekcja Renaty Piwko.

Podczas zatapiania w 1930 roku ostatni górnicy pozostawili w zakorkowanej butelce list o treści:
„Na pamiątkę Nowym Odwadniaczom Życzymy Wam powodzenia i lepszej doli na Matyldzie. Obecni przy zatopieniu życzliwi Towarzysze Robotnicy. Szczęść Boże!
Karolus Andrzej, Zimoląg Józef, Sidełko Leopold, Kosowski Ludwik, Smolarczyk Roman, Kamieniarz Franciszek, Michalik Janusz, Ormianin Jan, Mikunda Stanisław, Kulig Bronisław.”
W trakcie odwadniania w 1953 roku butelkę odnaleziono i uroczyście rozbito w obecności dyrektora kopalni, pana Chrząścika. Rok później ze świadkami wydarzeń rozmawiali dziennikarze polskiego ilustrowanego magazynu dla młodzieży „Dookoła Świata”.

Na podstawie: Historia Osiedla Kąty / opracowanie Roman Madejski.

Os. Kąty w Chrzanowie, 1952 r. Z tyłu widoczna hałda i kominy Matyldy. Kolekcja Stanisławy Jaworek.

1 adnotacja do “Tutaj znajdziesz historię cz. 1. Kopalnia Matylda”

  1. Ryszard Siminski

    ….lezący mężczyzna,to p.Sawicz-pracownik zakładów obuwniczych,,Chełmek,,.W tychże zakładach,
    działał jako ,,kabareciarz,,.Zajmował się fotografowaniem.Wiele zdjęć Kątów i okolicy,pochodzi z jego zbiorów.Te dwie dziewczczynki to z pewnoscią jego córki:Bogusia(nie żyje) i Grażyna.

Wiesz więcej? Pozostaw adnotację

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Copy link
Powered by Social Snap