Drewniana zabawka na stole, w tle widoczne regały z książkami

29 stycznia – Dzień Składanki i Łamigłówki

Krzyżówka z "Przeglądu Wiadomości" nr 1 z 1971 roku. Czasopismo wydawane przez Pierwszą w Polsce Fabrykę Lokomotyw Fablok w Chrzanowie.

Dzisiaj trenujemy szare komórki. Co prawda święto jest amerykańskie, ale każda okazja jest dobra, aby jutro być lepszym, niż było się wczoraj.

W naszych archiwach znajduje się wiele numerów fablokowskiego „Przeglądu Wiadomości”. Tam też na ostatniej stronie publikowano krzyżówkę. Dla Państwa publikujemy zadanie z nr 1, 1971 – wersja do druku. Osoba, która jako pierwsza umieści pod artykułem wszystkie odpowiedzi będzie mogła szczycić się honorowym tytułem Chrzanowskiego Arcyszaradzisty. Hasła w nieco innym układzie graficznym można wpisywać online tutaj.

Uśmiechnięta kobieta siedzi na krześle.

Na zdjęciu obok widoczna jest Barbara Barszcz – redaktor „Przeglądu Wiadomości”. Oryginał fotografii znajduje się w Muzeum im. I. i M. Mazarakich w Chrzanowie. Czy ktoś z Państwa wie, kto w redakcji gazety był odpowiedzialny za kompozycję krzyżówek?

Fotografie archiwalne dotyczące Pierwszej Fabryki Lokomotyw w Polsce Fablok w Chrzanowie ze zbiorów Muzeum w Chrzanowie zdigitalizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Chrzanowie w ramach współpracy przy Cyfrowym Archiwum Ziemi Chrzanowskiej.

Trzech mężczyzn w mundurach armii Austro-Węgier, środkowy siedzi na krześle. Ostatni jest widoczny tylko w połowie.

Mieliśmy także szczęście poznać wyjątkowy okaz drewnianej łamigłówki 3D. Oto jej historia przekazana nam przez Romana Madejskiego:

„Zabawkę wykonał pan Jacenty Siewniak około 1902-1903 roku. Miał wtedy 9-10 lat Jako młody chłopak wypasali bydło wspólnie z kolegami na kąckich łąkach. Wtedy była to Gmina Wiejska Kąty. Pilnując bydła czymś trzeba było się zająć. Miał zdolności w struganiu zabawek z drewna i wtedy wystrugał tą zabawkę. Jacenty Siewniak był ojcem Stefani Sawicz z domu Siewniak i pradziadkiem Renaty Piwko.”

Fotografia Jacentego Siewniaka widoczna jest z lewej. Siedzi na krześle, ubrany jest w mundur armii Austro-Węgier, bo taką przynależność miała wówczas większość Polaków.

Umiejętność ułożenia łamigłówki przeszła na następne pokolenia. To jednocześnie gra i rodzinna kącka pamiątka. Mamy nadzieję, że Państwa zainspiruje. Zapraszamy do galerii. Sesja zdjęciowa odbyła się w Dziale Informacji Regionalnej MBP w Chrzanowie.

Scroll to Top
Copy link
Powered by Social Snap