Zdjęcie portretowe kobiety ubranej odświętnie, obok mężczyzna z wąsami, w garniturze.

21 stycznia – Dzień Babci // 22 stycznia – Dzień Dziadka

Dzień Babci jest obchodzony od niedawna. Pomysł na powstanie tego święta narodził się w 1964 roku w redakcji czasopisma „Kobieta i Życie”. Idea przyjęła się szerzej po uczczeniu osiemdziesiątych piątych urodzin Mieczysławy Ćwiklińskiej przez pracowników „Expressu Poznańskiego”. Na scenie teatralnej pojawiły się kwiaty i specjalny tort. W ten sposób tradycja obdarowywania babć przetrwała do dzisiaj. W wyniku popularności Dnia Babci Telewizja Polska w 1978 roku zorganizowała konkurs na ustanowienie analogicznego święta dla dziadka. Wśród propozycji pojawił się nawet dzień urodzin Mieczysława Fogga. Ostatecznie jednak wybrano datę 22 stycznia. Od 1981 roku Dzień Dziadka zaistniał oficjalnie w polskich kalendarzach.

Na szczęście szacunek i uczucie do dziadków istniały jeszcze przed powyższymi wydarzeniami. Sytuacja sprzyja wspominkom, więc dzisiaj prezentujemy fotografie ze zbiorów Teresy Ciury, Zuzanny Tabak, Jana Lipniaka, Barbary Pieprzyk, Krystyny Mruk, Teresy Bigaj, Witolda Liszki, Edmunda Oczkowskiego, Stanisława Widlarza. Zachęcamy do odszukania archiwalnych zdjęć własnych przodków, to dobra okazja do rozpoczęcia prac nad drzewem genealogicznym albo książką. Do zbierania materiałów warto zaangażować starszych członków rodziny, na pewno mają wiele do opowiedzenia. Przykładem takiego badania swoich korzeni mogą być „Dzieje Rodziny Sroków. Pamiętniki Ferdynanda Sroki” w opracowaniu Teresy Sroki-Bigaj. Tam można znaleźć informacje na temat życia Józefa Sroki, którego podobiznę dzisiaj również opublikowaliśmy.

P.S. Mowa wyżej o spektaklu „Drzewa umierają stojąc” Alejandro Casona, w którym pojawia się postać Babki. Czy pamiętają Państwo tę sztukę? Teatrem zajmiemy się w innym wpisie.

Zdjęcie rodziny wielopokoleniowej, przedstawia 10 osób. Z tyłu widoczne zdjęcie komunijne. Z prawej widoczna rama świętego obrazu.
W chustce: babcia Waleria Kulawik, obok dziadek Jan Kulawik. Lata 60. XX wieku. Udostępniła Teresa Ciura.

Wiesz więcej? Pozostaw adnotację

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Copy link
Powered by Social Snap