Fotografia przedstawia grupę kobiet i mężczyznę zebranych przed stolikami, na których złożono materiały oraz maszynę do szycia. Z tyłu godło oraz fragment napisu "Uczymy się".

13 czerwca – Międzynarodowy Dzień Maszyny do Szycia

Fotografia przedstawia rząd stanowisk z maszynami do szycia, przy których siedzą kobiety - na hali przemysłowej.
Kobiety pracujące w Fabryce Trykotu "ETO" w Chrzanowie należącej do Samuela Eto. Autor fotografii - Kazimierz Sawicz. Kolekcja Renaty Piwko.

To symboliczna data upamiętniająca zarejestrowanie patentu na maszynę do szycia skóry i płótna ściegiem łańcuszkowym przez brytyjskiego wynalazcę Thomasa Sainta w 1790 roku. Pierwszą maszynę w ogóle skonstruował Charles Frederick Wiesenthal w 1755 roku. Modeli i patentów z czasem powstało więcej, a my zachęcamy do sięgnięcia po książkę lub film o szyciu i ubraniach:

Warto także przejrzeć katalog lub zapytać bibliotekarza o polecenie ciekawej lektury.

Czy obecnie wyobrażamy sobie świat bez maszyn do szycia do użytku osobistego i przemysłowego? Chyba nie, dlatego prezentujemy Państwu kilka zdjęć związanych z umiejętnością szycia w naszym regionie.

Rysowanie wykroju na tkaninie. Kolekcja Marii Gładys.

W źródłach zachowały się informacje, że sekcja oświatowo-świetlicowa w Fabloku organizowała kursy kroju i szycia dla członków rodzin swoich pracowników. A czy ktoś z Państwa może udzielić informacji na temat popularnych w PRL-u ośrodków „Praktyczna Pani”, które znajdowały się na ziemi chrzanowskiej? Czy w tych punktach można było jedynie skorzystać z usług krawiecko-naprawczych, czy organizowały one także kursy szycia dla zainteresowanych? Gdzie przyjmowali najlepsi krawcy? A może ktoś wie więcej o Fabryce Trykotu „Eto”? Zapraszamy do sekcji komentarzy.

Zdjęcie główne: Kurs szycia. Kolekcja Marii Gładys.

Kurs kroju i szycia w Luszowicach, na zdjęciu mieszkanka Luszowic (później Balina) Elżbieta Obrok. Początek lat 60. XX wieku. Kolekcja Teresy Puz.
Fotografia przedstawia kolekcję ubrań dziecięcych zawieszonych na wieszakach na lince na ścianie. Widoczne także ilustracje, lalka, gałązki z drzew iglastych.
Kurs kroju i szycia w Luszowicach. Kolekcja Teresy Puz.
Scroll to Top
Copy link
Powered by Social Snap