To symboliczna data upamiętniająca zarejestrowanie patentu na maszynę do szycia skóry i płótna ściegiem łańcuszkowym przez brytyjskiego wynalazcę Thomasa Sainta w 1790 roku. Pierwszą maszynę w ogóle skonstruował Charles Frederick Wiesenthal w 1755 roku. Modeli i patentów z czasem powstało więcej, a my zachęcamy do sięgnięcia po książkę lub film o szyciu i ubraniach:
Warto także przejrzeć katalog lub zapytać bibliotekarza o polecenie ciekawej lektury.
Czy obecnie wyobrażamy sobie świat bez maszyn do szycia do użytku osobistego i przemysłowego? Chyba nie, dlatego prezentujemy Państwu kilka zdjęć związanych z umiejętnością szycia w naszym regionie.
W źródłach zachowały się informacje, że sekcja oświatowo-świetlicowa w Fabloku organizowała kursy kroju i szycia dla członków rodzin swoich pracowników. A czy ktoś z Państwa może udzielić informacji na temat popularnych w PRL-u ośrodków „Praktyczna Pani”, które znajdowały się na ziemi chrzanowskiej? Czy w tych punktach można było jedynie skorzystać z usług krawiecko-naprawczych, czy organizowały one także kursy szycia dla zainteresowanych? Gdzie przyjmowali najlepsi krawcy? A może ktoś wie więcej o Fabryce Trykotu „Eto”? Zapraszamy do sekcji komentarzy.
Zdjęcie główne: Kurs szycia. Kolekcja Marii Gładys.