Tym razem zwiedzamy stary szpital w Chrzanowie. Przechadzając się po galerii warto mieć w ręku książkę „Ocalić od zapomnienia: 80 lat Szpitala Powiatowego w Chrzanowie” Kamila Bogusza z 2013 roku.
„W latach 1930-1933, na terenie szpitalnym wzniesiono trzypiętrowy główny pawilon szpitalny, tzw. budynek A, który w 83 gabinetach pomieścił najkonieczniejsze ówcześnie oddziały lecznictwa: Oddział Chirurgiczny, Oddział Chorób Wewnętrznych oraz Oddział Położniczy. […] W suterenach budynku umieszczono Izbę Przyjęć, kuchnię wraz ze spiżarnią i chłodnią, maszynownię, służbowe magazyny, łazienki. Na parterze, prawą część budynku zajmował Oddział Położniczy, lewą zaś sala obserwacyjna oraz urządzenia diagnostyczno-lecznicze, takie jak aparat Rentgena i lampy kwarcowe. Swoje gabinety znalazły tam także okulistyka i dentystyka. Pierwsze piętro zajmowały dwie duże sale operacyjne, gipsowania, 12 sal dla chorych oraz gabinety specjalistyczne lekarzy. Drugie i trzecie mieściły kolejne sale chorych oddziałów chirurgicznych i chorób wewnętrznych. Administracja ulokowana została na trzecim piętrze, tuż przy mieszkaniach lekarzy. Rezygnacja ze stromego dachu spowodowała powstanie naturalnego tarasu, który służył personelowi i pacjentom do kąpieli słonecznych i powietrznych. Poruszanie się po całym gmachu umożliwiały trzy klatki schodowe oraz winda osobowa, która sięgała od piwnic do tarasu. Szpital posiadał dodatkowo centralne ogrzewanie, urządzenia sterylizacyjne oraz dezynfekcyjne. Sale operacyjne, gabinety i poradnie były wyposażone w nowoczesne wówczas narzędzia, a sam szpital uchodził za najnowocześniejszy w Rzeczpospolitej. […] Lecznica, której otwarcie miało wpisać się w ogólnopolskie obchody imienin Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego, przypadające w dniu św. Józefa 19 marca, została stworzona jako żywy pomnik Twórcy Niepodległości Państwa Polskiego. […]
Jeszcze przed rozpoczęciem działań wojennych w latach 1938-1939, w ramach kilkuetapowej rozbudowy szpitala, udało się ukończyć gmach pawilonu B, gdzie umieszczono Oddział Chorób Wewnętrznych i Chorób Płuc. […] Krótko po zakończeniu wojny zmieniono patrona szpitala – teraz Marszałek Józef Piłsudski ustąpił miejsca Prezydentowi Bolesławowi Bierutowi. Nie znamy, niestety, konkretnej daty tej zmiany. […]
[W] 1993 szpital dysponował 401 łóżkami na 8 oddziałach: chirurgii I, chirurgii II, dziecięcym, ginekologiczno-położniczym, noworodkowym, płucnym, wewnętrznym I i wewnętrznym II. Były one umieszczone w kompleksie budynków: Budynek A – o powierzchni użytkowej 2198 m2 najstarszy wybudowany w 1933 r. mieścił oddziały: chirurgii, dziecięcy, ginekologiczno-położniczy i noworodkowy. Budynek B – o powierzchni użytkowej 1946 m2 mieścił: oddział zakaźny, oddział płucny i wewnętrzny. Budynek C – o powierzchni użytkowej 1168 m2 mieścił laboratorium oraz administrację. Budynek D – o powierzchni użytkowej 366 m2 – prosektorium. Na terenie szpitalnym znajdowały się prócz tego budynki gospodarcze, techniczne oraz ciepłownia. Teren starego szpitala sięgał ul. Cichej. […]
Brak chętnych do wynajmu tego terenu spowodował, że władze gminy Chrzanów rozpoczęły starania o jego sprzedaż. Teren ten został sprzedany prywatnemu inwestorowi za kwotę 1 600 000 zł. […] Historia starego szpitala zakończyła się wraz z nastaniem 2012 r., kiedy to wyburzono wszystkie jego budynki. Na tym miejscu nowy inwestor pragnie postawić centrum handlowe Kasztelania City Center.”
Fragmenty z rozdziału „Powstanie i działalność Starego Szpitala w Chrzanowie”, s. 34-61.
Zachęcamy także do zapoznania się z historią kaplicy opisaną przez Józefa Adamczyka w książce „Kaplica pw. Jezusa Miłosiernego w Szpitalu Powiatowym w Chrzanowie„.
Pełny tekst książki dostępny jest w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej.
W galerii zaprezentowaliśmy kilka fotografii, które czekają na potwierdzenie – czy faktycznie są związane ze starym szpitalem w Chrzanowie? Prosimy o komentarz pod artykułem lub informacje o fotografiach można przekazać do Działu Informacji Regionalnej.
Zdjęcie główne: Budynek starego szpitala w Chrzanowie – pawilon A. Kolekcja MBP w Chrzanowie.
W ramach Tygodnia Bibliotek (8-15 maja), który w tym roku przebiega pod hasłem „Znajdziesz mnie w bibliotece”, prezentujemy cykl „Tutaj znajdziesz historię” poświęcony miejscom i obiektom nieistniejącym, zmienionym, zapomnianym, o których informacje zachowały się Bibliotece, archiwach oraz ludzkiej pamięci. Zachęcamy do dzielenia się w komentarzach wspomnieniami.