Fotografia przedstawia parę młodą pozującą do zdjęcia z gośćmi przed drzwiami kościołami.

Ślub w maju – co na to tradycja?

Fotografia przedstawia młodą parę pozującą do zdjęcia w plenerze.
Bronisława (córka Julii i Józefa Chełczyńskich) i Jan Stelmach w dniu ślubu pozują do pamiątkowego zdjęcia. Zakład fotograficzny Paweł Jarząb, Nakło nad Notecią, 1920-1930. Kolekcja Elżbiety Markiewicz.

Istnieje wiele zwyczajów i przesądów związanych ze ślubem. Jedni przywiązują do nich większą, inni mniejszą wagę. Niezależnie od tego, różnego rodzaju powiedzenia i zachowania mówią nam wiele o tym, jak kiedyś o pewnych sprawach myślano. Powodów można się czasem domyślać, jeśli nie brakuje kontekstu. Korzystając z pięknych okoliczności przyrody, wdychając zapach bzu, przyjrzyjmy się co sądzono o zawieraniu małżeństw właśnie w miesiącu maju.

Z przysłów dowiemy się, że stanowczo nie należy brać teraz ślubu. Świadczą o tym takie powiedzenia, jak: „Kto bierze ślub na Zielone Świątki, to Duch Święty zstępuje na ziemię, a djabeł w małżeństwo”, „Ślub majowy, dół grobowy”. Na niekorzyść tego konkretnego miesiąca może świadczyć przekonanie o wiosennej zmienności i kapryśności, co może źle wróżyć związkowi. W końcu deszczyk majowy jest równie krótkotrwały jak (do wyboru dwa warianty) łzy młodej wdowy lub płacz panny młodej. Poza tym „pierwszy maja poranek jest tęskliwym dla kochanek”. Określenia „w maju” używano jako odpowiednika „nie teraz”, „kiedyś”, „może”, „nigdy”. Z kolei mówienie o kimś, że „maj u niego w głowie” oznacza, że może i jest mu wesoło, ale też zielono, czyli niedojrzale.

Fotografia przedstawia parę młodą idącą po schodach do kościoła. Z tyłu widoczna liczna grupa gości weselnych.
Para młoda na schodach kościoła Św. Pawła i Piotra w Trzebini. Personalia osób nie są znane. Kolekcja Magdaleny Popławskiej.

W tekście wykorzystano publikacje:

Samuel Adalberg, „Księga przysłów, przypowieści i wyrażeń przysłowiowych polskich”, s. 282, 548.

Korab Brzozowski Franciszek, „Przysłowia polskie”, s. 82.

W Cyfrowym Archiwum Ziemi Chrzanowskiej zachowało się wiele pamiątek ślubnych z różnych miejsc oraz czasów, a pary zachowane na kliszy będą już zawsze wyglądać pięknie i szczęśliwie. Zapraszamy do zapoznania się z opublikowanym wyborem oraz do zamieszczania w komentarzach innych ciekawostek związanych z zawieraniem małżeństwa. Przypominamy, że przekazanie fotografii do CAZCh jest nieodpłatne, po zeskanowaniu materiały zwracane są właścicielowi, a ich publikacja ma zawsze charakter edukacyjny.

Wybrane zdjęcia pochodzą z kolekcji: Elżbiety Markiewicz, Józefy Wielgus, Emilii Pstras, Małgorzaty Pawlak, Józefa Adamczyka, Stanisława Garlickiego, Magdaleny Popławskiej, Józefy Ślęczak, Ireny Jarczyk, Teresy Puz.

Zdjęcie główne: Pamiątka ślubna. Kolekcja Józefa Adamczyka.

Wiesz więcej? Pozostaw adnotację

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Copy link
Powered by Social Snap