Fotografia przedstawia kilkadziesiąt dziewczynek w strojach z pierwszej komunii świętej, które z koszyczkami ustawiają się w rzędzie. Z boku doglądają ich rodzice. W tle drzewa i murowany budynek.

Boże Ciało

Boże Ciało to święto ruchome przypadające 60 dni po Wielkanocy, którego pełna nazwa to Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. W ramach obchodów procesja z monstrancją na czele przemierza ulice miasta lub wsi, zatrzymując się po drodze przy czterech ołtarzach – po jednym dla każdego ewangelisty. Zwyczajowo też dziewczynki sypią kwiaty, a chłopcy niosą dzwonki lub krzyż. Ponieważ Boże Ciało jest jednym z najważniejszych i najbardziej podniosłych świąt, chętnie bywa uwieczniane na fotografii, także na ziemi chrzanowskiej. Zapraszamy do odwiedzenia galerii oraz lektury wiersza poetki Lucyny Szubel.

Fotografia przedstawia grupę ludzi idących w kierunku wiaduktu kolejowego. Na pierwszym planie dziewczynka w białej sukience z koszyczkiem.
Na zdjęciu mieszkańcy Luszowic wracający z obchodów Bożego Ciała w Balinie. Dziecko z koszyczkiem na pierwszym planie to Elżbieta Obrok. Zdjęcie wykonano w 1945 roku. Kolekcja Teresy Puz.

Lucyna Szubel / Boże Ciało

Wysoko wznosi się
monstrancja

światło
z jej głębi zgina kolana
głowy chylą się nisko
jak kwiaty
w ciszy

słychać serca
jakby chciały wyskoczyć
biec
naprzeciw Bogu

nie

to Bóg
przyszedł
do człowieka

Z tomiku “Róże i ciernie“, s. 7.

Zachęcamy także do pozostawiania w komentarzach informacji o tym, jak w naszej najbliżej okolicy wyglądał i wygląda dzień Bożego Ciała.

Zdjęcie główne u góry strony:  Zdjęcie przedstawia procesję Bożego Ciała, w której brały udział dzieci po pierwszej komunii świętej, na ul. Wodnej w Myślachowicach. Lata 80. XX wieku. Kolekcja Anity Kawali.

Wiesz więcej? Pozostaw adnotację

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Copy link
Powered by Social Snap