Fotografia przedstawia stoisko złożone z uli, książek, słoików miodu oraz transparentu z napisem: Powiatowy Związek Pszczelarzy w Chrzanowie. „Rolniku! Pszczelarz Twoim sprzymierzeńcem”.

8 sierpnia – Wielki Dzień Pszczół

Ta data pojawiła się oficjalnie w kalendarzach w 2013 roku, dzięki trwającemu od dwóch lat programowi „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. Z tej okazji odbywają się różnego rodzaju wydarzenia edukacyjne, których celem jest popularyzowanie wiedzy o pszczołach, ich roli w środowisku naturalnym, zachęcanie do sadzenia roślin bogatych w pyłek i nektar.

Zainteresowanym tematem polecamy publikację Zenona Kędziory „Bartnictwo, pszczelnictwo, pszczelarstwo w Gminie Babice”.

Tymczasem już od 2005 roku, we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Chrzanowie – Filią w Płazie, Szkołą Podstawową w Płazie, Publicznym Gimnazjum w Płazie, Przedszkolem Samorządowym, Związkiem Emerytów i Rencistów, miejscowymi pszczelarzami, zaprzyjaźnionymi instytucjami oraz innymi miłośnikami pszczół, organizowane jest cyklicznie Święto Miodu. Nadchodzi już XVI edycja. Ponownie w programie każdy znajdzie coś dla siebie, a dodatkowo uzyska informacje o działaniach na rzecz pszczół. Zapowiedź pojawi się w nadchodzących miesiącach.

Z kolei informacji nt. Koła Pszczelarzy Kąty dostarcza nam „Historia Osiedla Kąty” Romana Madejskiego (s. 102-103).

„[…] Nie znam dokładnej daty założenia Koła, posiadam jednak zdjęcia kąckich pszczelarzy z lat 30. XX wieku. Pszczelarze spotykali się na wspólnym opłatku podczas Świąt Bożego Narodzenia. Oto opis jednego z nich. »Dnia 17 stycznia 1937 roku na Kątach w Chrzanowie odbył się uroczysty Opłatek Stowarzyszenia Pszczelarzy, którego prezesem był wówczas nadsztygar Wiktor Osadnik, oddany całą duszą idei krzewienia pszczelarstwa. Uroczystym świętem pszczelarzy jest dzień 7 grudnia, kiedy to imieniny obchodzi św. Ambroży – patron pszczelarzy. Przy opłatku wręczono prezesowi piękny podarunek – obraz św. Ambrożego wykonany przez syna pana Czyczyły, sekretarza pszczelarzy, gorliwego członka zarządu. W miłej atmosferze odśpiewano kolędy i hymn ambrozjański: Ciebie Boże chwalimy – Twoją moc my wysławiamy…« Koło to istniało jeszcze w latach 60. minionego wieku, a pszczelarze spotykali się u siebie w domach, opowiadając różne historie związane z pszczołami i dzieląc się doświadczeniami. Wyjeżdżali również na wspólne wycieczki.”

W galerii prezentujemy kilka archiwalnych fotografii związanych z chrzanowskim pszczelarstwem, którego zorganizowane początki sięgają 1917 roku. Zapraszamy do współpracy wszystkich, którzy chcą podzielić się zdjęciami, dokumentami i wspomnieniami. Jesteśmy otwarci na zgłaszanie propozycji tematów artykułów, które chcieliby Państwo zobaczyć na stronie, jak również na publikację oryginalnych tekstów zgłaszanych przez autorów.

Zdjęcie główne, u góry strony: Stoisko przygotowane przez Powiatowy Związek Pszczelarzy w Chrzanowie na targi lub dożynki, które zorganizowano 8 września 1968 roku. Na transparencie widocznym na zdjęciu znajduje się napis „Rolniku! Pszczelarz Twoim sprzymierzeńcem”. Na odwrocie zdjęcia data oraz pieczęć z imieniem i nazwiskiem – Kubała Józef. Kolekcja Koła Pszczelarzy w Chrzanowie.

Wiesz więcej? Pozostaw adnotację

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Copy link
Powered by Social Snap