Fotografia przedstawia zbiornik wodny w zalanym kamieniołomie. W centrum zdjęcia zwracają uwagę dwie białe żaglówki.

Tutaj znajdziesz historię cz. 7. Morskie Oko

Tym razem zapraszamy do chrzanowskiego “Morskiego Oka”.

Kamieniołom Skała, znajdujący się przy ul. Fabrycznej, po zakończeniu eksploatacji został zatopiony na początku XX wieku. Z czasem powstało tam kąpielisko wraz z ośrodkiem sportów wodnych: klubem kajakowym i żeglarskim. Po wznowieniu eksploatacji w kopalni “Matylda” woda opadała. Akwen zakończył swoją działalność w 1953 roku. Poziom wody zaczął się ponownie podnosić w 2017 roku.

Teren Skały to także fascynujące miejsce dla miłośników geologii oraz historii sztuki. Z wydobywanego tam kamienia wykonano fasadę Muzeum Narodowego i Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Śladów chrzanowskiego dolomitu można poszukiwać także w Wiedniu. W samym Chrzanowie warto zwrócić uwagę choćby na mury kościoła św. Mikołaja (bloki tam użyte pochodzą również z kamieniołomów na Rosowej Górze i Kątach).

Jak powstała fablokowska Skała
“Chrzanowskie wyrobisko przy dzisiejszej ul. Fabrycznej zaczęto eksploatować być może już w XVII w. Na początku minionego stulecia kupiła ten teren spółka Kamieniołomy Miast Galicyjskich z siedzibą w Krakowie. Wtedy właśnie Skała została zalana, ponieważ po wstrzymaniu wydobycia w kopalni Matylda, na osiedlu Kąty, podniósł się poziom wód gruntowych. W 1927 r. Skałę osuszono na kilka lat. Gdy w 1931 r. kopalnię Matylda ponownie zatopiono, wyrobisko znów znalazło się pod wodą. Mieszkańcy zorganizowali tam kąpielisko, popularnie nazywane Morskim Okiem. Głębokość dochodziła do 5 m. Akwen istniał do 1953 r. Zniknął podczas kolejnego odtapiania Matyldy. Wówczas Skała stała się świetnym miejscem do jazdy na sankach. Funkcjonował tam orczykowy wyciąg narciarski. Jeszcze raz woda pojawiła się w 2017 r. Eksperci mówią, że już zostanie.” (źródło: Łukasz Dulowski, Co dalej z fablokowską Skałą w Chrzanowie? Wandale nie próżnują, Przełom)

Na podstawie:

  1. Więcej niż Jura: przewodnik po ziemi chrzanowskiej / Piotr Grzegorzek. Wyd. 2, s. 76-77.
  2. Chrzanów i okolice: przewodnik turystyczny, Urząd Miejski w Chrzanowie, s. 59.
  3. Przy Fabloku może znów powstać Morskie Oko / Ewa Solak (Przełom 2017, nr 31, s. 5).
  4. Co dalej z fablokowską Skałą w Chrzanowie? Wandale nie próżnują / Łukasz Dulowski
    [https://przelom.pl Dostęp 08.05.2021]

Zdjęcie główne: Morskie Oko. Kolekcja Zbigniewa Tomskiego.

W ramach Tygodnia Bibliotek (8-15 maja), który w tym roku przebiega pod hasłem „Znajdziesz mnie w bibliotece”, prezentujemy cykl “Tutaj znajdziesz historię” poświęcony miejscom i obiektom nieistniejącym, zmienionym, zapomnianym, o których informacje zachowały się Bibliotece, archiwach oraz ludzkiej pamięci. Zachęcamy do dzielenia się w komentarzach wspomnieniami

Wiesz więcej? Pozostaw adnotację

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Copy link
Powered by Social Snap