Grupa aktorów - uczniów szkoły podstawowej stoi na scenie Domu Ludowego w Płazie. Nad nimi wisi portret Adama Mickiewicza.

Tańce, hulanki, swawola

24 grudnia 2020 roku minęły dokładnie 222 lata od narodzin Adama Mickiewicza. Z tej okazji pragniemy przypomnieć trzy archiwalne fotografie upamiętniające wyjątkowe przedstawienie w Płazie.

Dzięki opisowi dostarczonemu przez p. Stanisława Garlickiego (na podstawie wspomnień p. Haliny Sokołowskiej) wiemy, że wydarzenie to było związane z setną rocznicą śmierci Wieszcza (26 listopada 1855). Autor fotografii jest nieznany. Na scenie Domu Ludowego przy. ul. Wita Stwosza w Płazie stanęli uczniowie miejscowej szkoły podstawowej. Wykorzystano fragmenty różnych utworów Mickiewicza, stroje wskazują choćby na „Pana Tadeusza” i „Panią Twardowską”. Na zdjęciu grupowym po lewej stronie widoczny jest nauczyciel matematyki, p. Kołodziej wraz z żoną, oboje byli opiekunami przedstawienia.

To jedno ujęcie było już prezentowane cztery lata temu na stronie Podziel się Płazą. Dzięki czujności czytelników udało się w komentarzach zidentyfikować z imienia i nazwiska kilka postaci ze zdjęcia. To dobry przykład tego, do jak wielu osób i wspomnień można dotrzeć za pośrednictwem Internetu. Zachęcamy do pokazywania zamieszczanych na naszej stronie fotografii rodzinie i znajomym, nigdy nie wiadomo, czy nagle nie pojawi się tutaj jakaś znajoma twarz.

Aktorzy - uczniowie szkoły podstawowej, tańczą na scenie w Domu Ludowym w Płazie.
Grupa aktorów - uczniów szkoły podstawowej - na scenie w Domu Ludowym w Płazie.

Wiesz więcej? Pozostaw adnotację

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Copy link
Powered by Social Snap