Fotografia przedstawia zabudowanie dworca z napisem „Chrzanów”. Widoczne dwa pojazdy PKS oraz pasażerowie siedzący na ławkach.

Tutaj znajdziesz historię cz. 4. PKS

Dzisiaj zachęcamy do wybrania się w podróż autobusem. Proszę kupić bilet i wybrać kierunek.

Z rewersu pocztówki wydanej staraniem Stowarzyszenia „Stacja Chrzanów” możemy dowiedzieć się, że: „Zanim na terenie Chrzanowa pojawił się dworzec PKS z prawdziwego zdarzenia, autobusy miały swój przystanek na Rynku, gdzie zatrzymywały się na wysokości urzędu Poczty. Tak było do 1963 roku, kiedy to został oddany do użytku podróżnych budynek dworca przy ul. Trzebińskiej przebudowany 16 lat później. 1 stycznia 1976 roku został utworzony Oddział Towarowo-Osobowy PKS w Chrzanowie, który świadczył podróżnym usługi na Ziemi Chrzanowskiej przez 30 lat, a komunikacja autobusowa równolegle z koleją była najważniejszym środkiem transportu w dobie przewozowych szczytów w rejonie Chrzanowa. Ostatni planowany kurs obsługiwany przez tutejszy PKS przypadł na 23 grudnia 2005 roku, a wraz z końcem roku Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Chrzanowie zakończyło działalność.

Jak informowała broszura „Miasto Chrzanów w Polsce Ludowej”, Przewodnik po wystawie z listopada 1977 roku, wydana przez Miejski Ośrodek Kultury i Sportu, opracowana przez Jerzego Motykę: „Oddział PKS między innymi świadczy usługi przewozowe na obszarze byłego powiatu chrzanowskiego, przewozi pracowników Huty „Katowice” oraz pracowników licznych zakładów pracy rejonu Chrzanowa, Trzebini i Jaworzna. O rozmiarach działalności chrzanowskiego Oddziału PKS świadczą dane za rok 1976: przewóz osób – 7.117.610, przewóz ładunków – 17.316.205 ton.” (s. 11)

Zainteresowanych tematem polecamy lekturę artykułu Łukasza Dulowskiego  „Złote lata, gdy kursowały ogórki”, który ukazał się w „Przełomie” (2017, nr 11, s. 20-21). Archiwalny numer można przeczytać na miejscu w Dziale Informacji Regionalnej.

W ramach Tygodnia Bibliotek (8-15 maja), który w tym roku przebiega pod hasłem „Znajdziesz mnie w bibliotece”, prezentujemy cykl “Tutaj znajdziesz historię” poświęcony miejscom i obiektom nieistniejącym, zmienionym, zapomnianym, o których informacje zachowały się Bibliotece, archiwach oraz ludzkiej pamięci. Zachęcamy do dzielenia się w komentarzach wspomnieniami.

Zdjęcie główne: Dworzec PKS w Chrzanowie, lata 60. XX wieku. Pocztówka wydana staraniem Stowarzyszenia „Stacja Chrzanów” w 2017 r. Kolekcja MBP w Chrzanowie.

Wiesz więcej? Pozostaw adnotację

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Copy link
Powered by Social Snap