Dwie młode kobiety siedzą na kanapie. Na ich kolanach leży ilustrowana gazeta, którą przeglądają.

Kto czyta…

W tym roku Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie obchodzi 75-lecie. Cieszymy się, że jesteście Państwo z nami, każda przeczytana książka, odsłuchany audiobook i uśmiech czytelnika to dla nas wymarzony prezent. Dziękujemy!

Ciche, głośne, dla siebie lub komuś. Na kanapie albo w parku. Dla nauki, zabawy, inspiracji. Szybkie, po łebkach, ze zrozumieniem, między wierszami. Czytanie ma wiele twarzy. Kilka z nich prezentujemy Państwu dzisiaj. Zwracamy się też o pomoc w rozbudowaniu naszej fotograficznej kolekcji tematycznej, chętnie dowiemy się jak, gdzie i co niegdyś czytano.

W dużej sali wokół stołu siedzą ciasno obok siebie żołnierze. Każdy z nich przegląda, czyta czasopismo lub książkę.
Trzech żołnierzy w mundurach z pierwszej wojny światowej siedzi przy stole, na którym stoi ozdobna lampa naftowa i leży czasopismo "Simplicissimus" z 1 czerwca 1915 roku.

Na jednym ze zdjęć pochodzących z I wojny światowej (dostęp dzięki uprzejmości Parafii św. Mikołaja w Chrzanowie) widzimy żołnierzy czytających „Simplicissimus”. To niemieckie czasopismo satyryczne wydawane z przerwami w latach 1896-1967 przez redakcję z siedzibą w Monachium. W gazecie ukazywały się teksty m.in. Tomasza Manna, Hermanna Hessego oraz Rainera Marii Rilkego. Po widocznej na zdjęciu okładce można wskazać dokładnie na numer z 1 czerwca 1915 roku.

Treść zdigitalizowanego egzemplarza można zobaczyć w całości.

Wszelkie merytoryczne uwagi, dodatkowe informacje na temat publikowanych zdjęć, odnośniki do źródeł można wpisywać poniżej.

 

Grafika związana z jubileuszem 75 lat biblioteki

Wiesz więcej? Pozostaw adnotację

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Copy link
Powered by Social Snap